Trendy w technice grzewczej 2017

Jak w wielu innych dziedzinach życia tak i w budownictwie mamy do czynienia z pewnymi trendami, utrzymującymi się latami, a nawet dziesięcioleciami. Tyle, że w technice grzewczej dominacja pewnych rozwiązań w realizowanych inwestycjach budowlanych jest uwarunkowana np. aktualnymi przepisami budowlanymi lub sytuacją na światowych rynkach paliw kopalnych.
Zastanawiając się nad aktualnymi trendami w ogrzewnictwie, na pewno warto pamiętać, że inne rozwiązania będą stosowane w miastach, gdzie dostępne są instalacje gazu ziemnego, a inne w okolicach wiejskich, gdzie z drugiej strony często mamy do dyspozycji większą przestrzeń wokół domu. Jeżeli jest dostępna instalacja gazowa, to niewątpliwym faworytem są gazowe kotły kondensacyjne. Z zastosowanym tygodniowym programatorem zapewniają one nie tylko maksymalny komfort użytkowania instalacji co, ale też zapewniają stosunkowo ekonomiczne ogrzewanie domu. Tego typu kotły są chętnie stosowane także ze względu na niewielkie wymagania dotyczące montażu w kuchni bądź łazience.

Typowy gazowy kocioł kondensacyjny

Moda na energię odnawialną

Da się zauważyć, że wielu inwestorów, jeśli tylko dysponuje niezbędnymi funduszami, chętnie w budowie domu uwzględnia urządzenia umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do najchętniej stosowanych tego typu urządzeń, niewątpliwie możemy zaliczyć systemy solarne, które w zależności od zastosowanej technologii mogą nie tylko podgrzać wodę użytkową, ale wspomóc instalację co nawet zimą.
Nie słabnącym zainteresowaniem cieszą się także pompy ciepła. Jednak ze względu na stosunkowo wysoki koszt zakupu i montażu, rozwiązania te są stosowane w polskich domach rzadziej. Pompa ciepła pozwala na wykorzystanie w domu energii zmagazynowanej w gruncie, wodzie czy powietrzu wokół domu. W zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, można ją zastosować nawet jako jedyne źródło ogrzewania w domu.

Kotły na paliwa stałe

Trzeba przyznać, że w Polsce nadal dominują kotły na drewno lub węgiel. Przyczynia się do tego stosunkowo niski koszt zakupu i eksploatacji urządzenia. Oczywiście najchętniej stosowane są one w rejonach, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego. Warto przy tym zauważyć, że ze względu na niedawny szum wokół smogu, możemy się spodziewać sporych obostrzeń w zakresie korzystania z kotłów na węgiel.
Oczywiście to nie jest pełny przekrój stosowanych obecnie urządzeń grzewczych. Niemniej powyższe technologie stosowane są najczęściej.
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz