Kotłownie CO

Montaż oraz modernizacja kotłowni musi opierać się o dokładną wiedzę na temat potrzeb i możliwości inwestora. Czy inwestor bardziej ceni komfort czy oszczędność, a może chce aby instalacja c.o. w jego domu w jak największej mierze odpowiadała obu kryteriom? Naszym zadaniem jest zaprojektowanie oraz montaż kotłowni c.o. tak, by najlepiej odpowiadała Państwa oczekiwaniom.

Wykonujemy montaż kotłów Buderus na terenie województwa lubelskiego. Docieramy do takich miejscowości jak: Lublin, Ryki, Parczew, Włodawa, Łęczna, Lubartów, Puławy, Opole Lubelskie, Świdnik, Chełm, Krasnystaw, Kraśnik, Janów Lubelski, Zamość, Hrubieszów, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski.

Rodzaje kotłowni

KOTŁY NA EKO-GROSZEK

Ekogroszek to paliwo XXI wieku o bardzo wysokiej wartości opałowej oraz niskiej zawartości siarki oraz wilgoci. W procesie jego spalania powstaje mniej niż 6% popiołu. Jest to więc bardzo ekonomiczne oraz ekologiczne paliwo. Podstawą do produkcji ekogroszku jest węgiel kamienny, uszlachetniony w procesie wytwarzania. Zużycie ekogroszku dla kotłów 15-25 kW wynosi 1-1,5 kg/h, a obecna (dane na rok 2013) średnia cena ekogroszku wynosi 850 zł. za tonę.

Ekogroszek stosowany jest w kotłach z podajnikiem ślimakowym, zautomatyzowanych. Paliwo można uzupełniać raz na kilka dni, co daje ogromny komfort przy jednoczesnym niskim koszcie uzyskania energii cieplnej. Warunkiem zamontowania kotła z podajnikiem retortowym jest wystarczająca ilość miejsca w kotłowni.

KOTŁY NA DREWNO

Kotły na drewno są często montowane na terenie województwa lubelskiego przede wszystkim ze względu na dostępność surowca. Drewno wysuszone zawiera 1% popiołu, 0,3% azotu. Niższa temperatura spalania powoduje powstawanie mniejszej ilości szkodliwych substancji. Jest to naturalne i ekonomiczne paliwo, szczególnie jeśli ktoś ma dobry dostęp do tego surowca. Najbardziej kalorycznym drewnem jest dębowe, osikowe oraz brzozowe. Kotły na drewno nie potrzebują zapewnienia specjalnych warunków pracy. Minusem jest ciągła konieczność kontrolowania procesu spalania.

KOTŁY NA WĘGIEL

Węgiel ma bardzo dużą wartość opałową, ale niestety przy okazji jego spalania wydziela się mnóstwo szkodliwych substancji. Z tego powodu tradycyjne ogrzewanie węglowe powoli wychodzi z użycia, jednakże na terenie województwa lubelskiego nadal jest powszechnie używany.

KOTŁY NA PELLET

Pellet jest tanim i ekologicznym paliwem. Powstaje z odpadów drewnianych (wiórów, trocin, konopi, makulatury itd.). Popiół, który powstaje w wyniku spalania pelletu nie wymaga utylizacji, powstają przy tym znikome ilości azotu, chloru i tylko śladowe ilości siarki. Emisja dwutlenku węgla jest zerowa.

Kotły na pellet są prawie bezobsługowe. Wymagają jednak odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni ze względu na zasobnik.

Obecnie dostępne kotły na paliwo stałe najczęściej umożliwiają spalanie różnego rodzaju paliwa: węgla, ekogroszku czy pelletu. Dzięki temu w zależności od możliwości finansowych można dostosować paliwo do potrzeb.

KOTŁY OLEJOWE – tradycyjne i kondensacyjne

Z uwagi na wysokie ceny oleju opałowego oraz spore koszty montażu instalacji obecnie niewielu inwestorów decyduje się na montaż kotłów olejowych. Kotły te mają jednak sporo zalet. Po pierwsze zapewniają taki sam komfort, jak kotły gazowe, a mogą być montowane tam, gdzie nie ma sieci gazowej. Sterowniki do kotłów olejowych umożliwiają pełną kontrolę temperatury pracy kotła, bez konieczności zaglądania do kotłowni. Poza tym kotły olejowe są przyjazne dla środowiska. Podczas spalania oleju wydziela się bardzo niewielka ilość szkodliwych substancji. Kotły olejowe wymagają jednak odpowiedniej wielkości kotłowni – musi się w niej znaleźć miejsce na przechowywanie oleju.

KOTŁY GAZOWE

W domach jednorodzinnych podłączonych do miejskiej sieci gazowej inwestorzy najczęściej decydują się na zamontowanie kotła gazowego. Jest to ekonomiczne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Sterowniki montowane do tych kotłów umożliwiają zaprogramowanie np. tygodniowego procesu grzania, dzięki czemu po jednorazowym nastawieniu sterownika można zapomnieć o centralnym ogrzewaniu;) Kotły gazowe mogą ogrzewać jednocześnie wodę w c.o. oraz c.w.u. Lub tylko wodę w c.o.

Na rynku dostępne są kotły gazowe tradycyjne oraz kondensacyjne.

Kotły kondensacyjne to ekologiczne oraz bardzo wydajne urządzenia grzewcze. Są droższe od tradycyjnych, ale zastosowane w nich techniki spalania gazu sprawiają, że w procesie użytkowania zaoszczędza się sporą ilość paliwa, a co za tym idzie pieniędzy. Przeznaczone są szczególnie do instalacji niskotemperaturowych, m.in. ogrzewania podłogowego.

Jak działają kotły kondensacyjne?

Paliwo, w tym przypadku gaz, posiada dwie wartości: opałową, która określa ilość ciepła jakie może zostać wykorzystane w procesie grzania oraz ciepło spalania – wartość określająca ile ciepła zawarte jest w danym paliwie. Skąd te dwie wartości? W trakcie spalania gazu powstaje ciepło, a także spaliny, w których zawarta jest woda. Wytworzenie pary wodnej pochłania część energii. Tak więc energia zawarta w paliwie nie jest w 100% wykorzystywana w procesie spalania – wartości określające paliwo zakładają już w swoich parametrach tę stratę.

Kotły kondensacyjne mogą osiągnąć nawet 110% sprawności energetycznej, dzięki wykorzystaniu energii, która w tradycyjnych kotłach jest tracona w wyniku powstawania pary wodnej. Specjalny wymiennik ciepła montowany w kotłach kondensacyjnych, nie tylko ogrzewa wodę w instalacji CO, ale także umożliwia schłodzenie spalin za pomocą wody powracającej z instalacji. Dzięki temu procesowi woda skrapla się oddając wcześniej zmagazynowaną energię.

Montując kocioł kondensacyjny możemy zaoszczędzić od 20 do 30% gazu w stosunku do pieca tradycyjnego. Tak więc koszt zakupu kotła zwraca się dosyć szybko.