Ogrzewanie dla alergików

Alergia. Przyznamy, że to prawdziwa plaga naszych czasów. Chyba nie istnieje Polak, który jeśli sam nie jest na coś uczulony, to przynajmniej kogoś takiego zna. Nic dziwnego. Według niedawno przeprowadzonych badań mniej więcej połowa Polaków wykazuje jakiekolwiek uczulenie na popularne alergeny. Wśród najczęstszych alergenów występuje oczywiście roztocze. Nic więc dziwnego, że planując budowę domu czy remont, zastanawiamy się, co możemy zrobić, by osoby uczulone na roztocza, czuły się w nim jak najlepiej.

Czy aby na pewno typowe grzejniki?

Najpopularniejszym systemem ogrzewania w domach jednorodzinnych w naszym kraju nadal są typowe grzejniki naścienne. Niestety jednak to właśnie one bardzo często są sprawcami gorszego samopoczucia alergików w sezonie grzewczym. Otóż typowe grzejniki panelowe, bądź stare dobrze znane kaloryfery, posiadają mnóstwo zakamarków, które nie sposób wysprzątać. W zakątkach tych przez miesiące wiosenne i letnie zbiera się kurz, w którym buszują całe gromady roztoczy. Gdy jesienią uruchamiamy ogrzewanie, ogromna ilość roztoczy unosi się wraz z ciepłym powietrzem po całym mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że osoba uczulona na roztocza czuje się wtedy gorzej. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest montaż tak zwanych grzejników higienicznych. Nieco łatwiej jest je czyścić, gdyż pozbawione są w środku radiatora, niemniej dalej w przypadku każdego grzejnika, musimy najpierw zdemontować tzw. górny grill, co czasem może nastręczać problemów. I w dalszym ciągu kłopotliwe jest usunięcie kurzu z wąskiej szczeliny między grzejnikiem a ścianą.
Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania instalacji grzewczej, na pewno warto zastanowić się nad zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Otóż na ogół nie potrzebujemy wtedy typowych grzejników naściennych. Dom ogrzewają rurki rozprowadzone w podłodze. Gdy na podłodze nie kładziemy żadnych wykładzin ani dywanów, bardzo łatwo dom posprzątać z brudu i kurzu. Dzięki temu można to też robić częściej. Jako wieloletnia firma instalacyjna specjalizujemy się w montażu ogrzewania podłogowego na obszarze Lublina i okolic. Zachęcamy do kontaktu!

Odkurzacz centralny

Odpowiednio dobrany odkurzacz centralny znacząco ułatwia zadbanie o czyste powietrze w mieszkaniu. Duża moc ssania oraz zaawansowane filtrowanie powietrza oddawanego umożliwiają pozbycie się roztoczy. Wiele modeli odkurzaczy centralnych odprowadza powietrze na zewnątrz budynku.

Rekuperacja lub wentylacja

Oczywistym jest, że najłatwiej zadbać o czyste powietrze w domu, po prostu cyklicznie zapewniając jego wymianę na świeże. Znakomicie tutaj sprawdza się mechaniczna wentylacja domu. Wentylacja to jednak spory koszt, nie tylko związany z pracą wentylatorów, ale także ze względu na ogrzewanie świeżego powietrza w sezonie grzewczym. Przecież jeśli na dworze panują ujemne temperatury, powietrze, które z zewnątrz dostarczamy do mieszkania trzeba podgrzać. Pewnym rozwiązaniem optymalizacyjnym jest zastosowanie rekuperacji, która działa w ten sposób, że oczyszcza powietrze znajdujące się w domu.