Jak dobrze wykorzystać energie słoneczną – czyli co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych

Codziennie korzystamy z darmowej energii. Przypominamy sobie o tym często dopiero wtedy, gdy to źródło energii przez kilka dni nie pojawia się na niebie i zaczyna nam doskwierać brak światła słonecznego. Słońce – bez niego życie na naszej planecie nie byłoby możliwe. Dzięki reakcjom jakie zachodzą we wnętrzu słońca (termojądrowe przemiany wodoru w hel) powstaje niesamowita energia, której część dociera do naszej planety.
Promieniowanie wysokoenergetyczne wykorzystujemy obecnie do darmowego ogrzewania wody użytkowej, a w innych krajach również domów. Energia promieniowania słonecznego, która dociera do granicy atmosfery posiada gęstość około 1370 W/m2 i nosi nazwę stałej słonecznej. Jak czytamy w Buderus Kurier nr 28, grudzień 2009r.: “stała słoneczna jest technika 21 Kurier numer 28, grudzień 2009 średnią w roku kalendarzowym gęstością promieniowania słonecznego, przypadającą na powierzchnię płaską, ustawioną prostopadle do kierunku propagacji (padania) promieni słonecznych. Jest ona stale korygowana, a jej obowiązująca wartość podawana jest przez World Radiation Center (Światowe Centrum Promieniowania) w Davos w Szwajcarii”.
Ze względu na zmiany wysokości słońca nad horyzontem w ciągu roku zmienia się gęstość promieniowania słonecznego. W Polsce gęstość promieniowania w miesiącach letnich wynosi 1000 W/m2, ale w miesiącach zimowych już zaledwie 400 W/m2. W kolektorach słonecznych energia słoneczna zamieniana jest w energię użytkową.

Bilans energii promieniowania słonecznego

Oczywiście promieniowanie słoneczne nie jest jednakowe na terenie całego naszego kraju. Przed założeniem kolektorów (solary Lublin) trzeba się dowiedzieć czy dany rejon Polski jest wystarczająco nasłoneczniony. Poniżej zamieszczamy mapę ukazującą rejonizacja obszaru Polskipod względem możliwości wykorzystania energii słonecznej.