Czy warto posiadać stację uzdatniania wody?

Czy warto posiadać w domu zmiękczacz wody? Jeżeli w ostatnim czasie odkamieniałeś czajnik albo czyściłeś kabinę prysznicową z kamiennego nalotu to niewątpliwie zainteresuje cię ta technologia :).
Ostatnio powstało wiele dogmatów dotyczących tego czy warto posiadać w domu takowe urządzenie czy nie, jednak my zaproponujemy ci prosty test. Nalej do czystego garnka (najlepiej takiego ze stali nierdzewnej) niewielką ilość wody a następnie gotuj przez kilka minut z maksymalną mocą. Delikatnie wylej wodę i pozostaw garnek do wyschnięcia. Wszystko to co zostało na dnie było w twoim kranie :). A teraz pomyśl że to wszystko pozostaje w twoim ciele i w twoich urządzeniach.
Dla zdrowia

Dlaczego warto zainstalować domową stację odkamieniania? Pierwszy powód już poznaliśmy, wszystko to osadza się w naszym ciele i psuje smak potraw. Usunięcie kamienia nie tylko poprawi nasze zdrowie ale także pozwoli ograniczyć stosowanie przypraw w naszej kuchni. A przecież nasze zdrowie jest bezcenne.
Urządzenia AGD się ucieszą

Drugim powodem jest przedłużenie żywotności wszelkich urządzeń mających kontakt z wodą. Czy wymieniałeś ostatnio czajnik lub zakamienione żelazko? Kamień bardzo przyspiesza korozję elementów grzewczych szczególnie tych w których używa się dużej ilości wody. Czajnik można łatwo odkamienić ale jak to zrobić z pralką czy zmywarką bez użycia specjalistycznych preparatów? Niestety wymiana niektórych elementów grzewczych w naszych urządzeniach nierzadko dość mocno obciąża nasz budżet domowy, ale trzeba też pamiętać że znacząco wydłuża czas podgrzewania wody a więc kradnie nasz wolny czas.

Stacje uzdatniania wody Buderus Loga Soft 4

Mniej detergentów
Trzecim powodem przemawiającym za stosowaniem stacji uzdatniania wody jest znaczące obniżenie ilości środków piorących oraz wszelkich płynów do płukania. Niektóre źródła podają że możemy zużywać wtedy nawet 60% detergentów mniej. No i oczywistym jest chyba, że możemy zapomnieć o dosypywaniu soli do zmywarki.
Walory wizualne
Kolejnym powodem dla którego warto odkamienić wodę są walory wizualne. Jeżeli nie posiadasz w domu zmiękczacza wody, to zapewne wiesz, jak żmudne jest czyszczenie zlewozmywaka czy armatury łazienkowej z nalotów kamienia. Natomiast woda bez kamienia nie powoduje zacieków, więc znakomity efekt wizualny będzie widoczny na elementach takich jak kabina prysznicowa, glazura, krany, baterie czy blaty. Warto tutaj także wspomnieć o lśniących garnkach ze stali nierdzewnej tudzież czajniku :).
Oszczędności w ogrzewaniu
Niewątpliwą zaletą stosowania stacji uzdatniania wody jest znaczna oszczędność związana z ogrzewaniem budynku uzyskana przez wyeliminowanie możliwości odkładania się kamienia w naszej instalacji. Niezakamienione elementy grzewcze posiadają większą skuteczność grzewczą. Wydłuża się także ich żywotność a to z kolei znacząco obniża koszty eksploatacji.
Podsumowując: powodów dla których warto mieć zmiękczacz wody w domu jest wiele. Koszty związane z zainstalowaniem takiego urządzenia w porównaniu z korzyściami z tego płynącymi są naprawdę niewielkie. Dodatkowo biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary tego urządzania oraz łatwość obsługi wielu mieszkańców Lublina stanowczo stwierdza, że zakup zmiękczacza stanowi naprawdę dobrą inwestycję.