Zawór różnicowy – zasady działania

Jakie zadanie w instalacji c.o. spełnia zawór różnicowy? Kiedy należy go montować? Czym różni się od zaworu zwrotnego?
Zawór różnicowy stosuje się przy kotłach na paliwo stałe, gdy obieg wody jest wymuszony przez pompę wody. Zadaniem zaworu jest niedopuszczenie do przegrzania kotła. W trakcie normalnej pracy kotła gdy pracuje pompa obiegowa  zawór pozostaje zamknięty. W przypadku braku prądu, zawór pod ciśnieniem wody otwiera się i umożliwia przepływ wody do dalszej części instalacji pomijając pompę. Dzięki temu zachowany jest przepływ wody(grawitacyjny) przez kocioł co zapobiega przegrzaniu kotła. Dzięki temu centralne ogrzewanie jeśli jest grawitacyjne sprawnie funkcjonuje nawet w sytuacji awarii pompki.
Zawór montowany jest na zasileniu lub powrocie wody grzewczej, przy tzw. bajpasie, na którym znajduje się pompa. Niektóre zawory można montować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Na wielu forach internetowych powraca pytanie, co do montażu zaworu na powrocie. Podkreślamy więc: zawór można montować na rurze powrotnej kotła, pod warunkiem, że  jest tam także zamontowana pompa

zawór róznicowy

Montaż zaworu różnicowego w poziomie na powrocie

Budowa zaworu jest bardzo prosta. Elementem dociskającym i uniemożliwiającym przepływ wody w trakcie normalnej pracy kotła jest kulka wykonana najczęściej z tworzywa. W sposobie budowy różni się od zaworu zwrotnego. W tym ostatnim elementem dociskającym jest sprężynka. Ona też powoduje, że potrzebna jest większa różnica ciśnień, by „przepuścić” wodę. Dlatego też nie można montować tych zaworów zamiennie. Zawór zwrotny ma być szczelny jeśli chodzi o napór wody, zawór różnicowy ma przede wszystkim w łatwy sposób „przewodzić” wodę.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu z wyposażeniem kotłowni!

Jesteśmy hurtownią hydrauliczną.

Zadzwoń: prowadzimy sprzedaż wysyłkową

Przejdź do sklepu