Jakie ogrzewanie wybrać w nowym domu

Budowa domu niesie za sobą szereg odpowiedzialnych decyzji, które musimy podjąć. Jedną z nich jest decyzja dotycząca rodzaju ogrzewania, które zastosujemy. Jakie technologie mamy do wyboru, co jest oszczędne, a co nie? W tym artykule postaramy się pokrótce przybliżyć Państwu tę kwestię.
Metody ogrzewania domów
Na polskim rynku istnieje obecnie ogromny wybór urządzeń grzewczych – począwszy od typowych pieców na węgiel lub drewno, a skończywszy na pompach ciepła, nanorurkach bądź kurtynach powietrznych. Te ostatnie technologie w dalszym ciągu należą raczej do nowinek technicznych niż stosowanych powszechnie rozwiązaniach. W takich miastach jak Lublin najbardziej popularne w dalszym ciągu są kotły gazowe. Dlaczego?
Zalety kotłów gazowych
Niewątpliwą zaletą kotłów gazowych jest wygoda ich użytkowania. Z kotłem może współpracować sterownik tygodniowy zawieszony na ścianie któregoś z pomieszczeń w mieszkaniu. Większość sterowników tygodniowych jest tak zaawansowanych, że po odpowiednim dokonaniu nastaw o kotle w zasadzie zapominamy (oczywiście jeśli urządzenie, z którego korzystamy jest wystarczająco ciche 🙂 ).
Nowoczesne kotły gazowe, a zwłaszcza cieszące się coraz większą popularnością kotły kondensacyjne są bardzo oszczędne. Przy odpowiednio docieplonym budynku koszt ogrzania domu o pow. do 100 m2 nie powinien przekroczyć kosztu 400/ miesiąc. Przyznamy, że to całkiem dobry wynik.
Poniżej przedstawiamy kilka modeli gazowych kotłów kondensacyjnych dostępnych w naszym sklepie internetowym:

Logamax Plus GB072
Logamax Plus GB072
Logamax Plus GB012
Logamax Plus GB012
Logamax Plus GB 171
Logamax Plus GB 172

Oczywiście decydując się na gazowy kocioł kondensacyjny trzeba pamiętać także o odpowiednim dostosowaniu do niego całej instalacji grzewczej. Dobór grzejników oraz ewentualnej instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać niższą temperaturę zasilania.
Wielu inwestorów oprócz typowego kotła gazowego decyzuje się także na montaż kominka. Stanowi on nie tylko ciekawe urozmaicenie salonu, ale może także służyć jako alternatywne źródło ciepła. Jest to szczególnie przydatne, gdy w trakcie sezonu grzewczego kocioł gazowy ulegnie awarii.