Jaki wybrać kocioł czyli modernizacja starej kotłowni

Dopóki kocioł dobrze funkcjonuje to nie trzeba go wymieniać, bez względu na jego wiek – czy jest to słuszne twierdzenie? Otóż nie! Kocioł grzewczy, który ma powyżej 15 lat niestety zużywa bardzo dużo energii. Takie kotły nie mają dobrego spalania, a ich sprawność jest dużo niższa od obecnie produkowanych kotłów.  Jakie kotły mamy do wyboru?
Kotły węglowe
Dobrym wyborem będzie piec  z dolnym spalaniem,  wentylatorem  z elektronicznym regulatorem temperatury, dzięki czemu będzie można kontrolować intensywność spalania i temperaturę. Bardziej żywotnym kotłem będzie piec żeliwny lub stalowy. Warto też zwracać uwagę na wielkość komory zasypowej. Im większa tym wygodniejsze użytkowanie kotła.

Krommler Ultima II kocioł węglowyKocioł Krommler Ultima II

Kotły na drewno

W tej kategorii kotłów najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kocioł zgazowujący drewno czyli tzw. piec na holzgas. Sprawność takiego kotła jest bardzo duża. Dzięki wyjątkowym procesom spalania wykorzystują energię zawartą w drewnie z trzykrotnie większą sprawnością niż urządzenia z tradycyjnym paleniskiem. Kocioł może pracować na jednym załadunku nawet 12 godzin.

Krommler HolzgasKrommler Holzgas

Kotły gazowe

Chyba najbardziej wygodne w użyciu kotły grzewcze.  W zasadzie są bezobsługowe. Kotły te mają bardzo wysoką sprawność, kondensacyjne nawet do 110%. Ich kompaktowe rozmiary ułatwiają instalację.

Logamax Plus GB172 24T50Logamax Plus GB172-24T50

Kotły olejowe

W ostatnich latach kotły te zyskały na popularności. Piece olejowe  są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy nie mają czasu zajmować się kotłem i nie maja dostępu do gazu ziemnego. Systemy grzewcze na olej opałowy były wcześniej mniej efektywne, ale obecnie ich wydajność podnoszą decydująco nowoczesne kotły olejowe kondensacyjne, których sprawność wynosi nawet 104%.

Kiedy zdecydować się na wymianę kotła? W Kurierze Buderusa nr 25 możemy przeczytać na ten temat:” Jeśli mimo dobrego ocieplenia domu rachunki za ogrzewanie wciąż są za wysokie, może to oznaczać, że instalacja centralnego ogrzewania wymaga unowocześnienia! Aby to zmienić, wspólnie z doświadczonym instalatorem trzeba określić zakres modernizacji i rodzaj zmian. Najlepiej będzie, jeśli projektant przygotuje projekt, w którym dobierze wszystkie urządzenia, a instalator zamontuje i uruchomi je w instalacji zgodnie z projektem”.