Dotacje piecowe 2018 w Lublinie – walcz ze smogiem

Dotacje piecowe 2018 – co się zmieniło? Jakie zasady obowiązują w tym roku?
Zanieczyszczenie powietrza w Lublinie to poważny problem. Największą przyczyną jest niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłowni węglowych. Zwiększają ilość pyłu zawieszonego w powietrzu, który jest niebezpieczny dla ludzi, a przede wszystkim dzieci i osób starszych wiekiem. Od kilku lat miasto stara się walczyć z problemem zapewniając dofinansowanie do wymiany kotła na węgiel na kocioł gazowy lub inny sposób ogrzewania mieszkania.
 

 
22 lutego odbyło się posiedzenie Rady Miasta, na którym wprowadzono kilka zmian do Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). Jak dotąd dofinansowanie obejmuje połowę kosztów związanych z wymianą kotła, montażem nowego czy związaną z tym wymianą instalacji co.
 
Jak czytamy na stronie https://lublin.eu/ program dotyczmy ‘trwałej zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na:

  • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
  • ogrzewanie elektryczne
  • ogrzewanie gazowe
  • ogrzewanie olejowe
  • pompa ciepła’.

 
W tym roku do tej listy należy dodać także system ogrzewania hybrydowy, czyli na przykład połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem gazowym lub gazowego z elektrycznym. Zmiana ta daje większe spectrum wyboru dla tych, którzy zdecydują się skorzystać z dofinansowania.
 
Kolejna zmiana dotyczy terminów składania wniosków. W ubiegłych latach był wyznaczony czas na złożenie podania, kto się spóźnił musiał czekać do kolejnego roku. Obecnie wnioski można składać przez cały rok. Jeśli skończą się środki przeznaczone na ten cel i ktoś nie dostanie dofinansowania, jego wniosek automatycznie przechodzi na następny rok i jest w pierwszej kolejności do rozpatrzenia. Zmiana ta jest dużym ukłonem w stronę interesantów.
 
Jeśli masz kocioł na węgiel lub drzewo to koniecznie pomyśl o jego wymianie. Przyczyni się to do poprawy jakości powietrza – zrobisz to dla siebie, swoich dzieci i sąsiadów. Oddychanie czystym powietrzem ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia. Liczy się każdy wymieniony piec! Jako firma instalatorska bierzemy czynny udział w poprawie jakości powietrza. Chętnie podejmujemy się demontażu starego kotła i instalacji oraz montażu kotła gazowego, kotła olejowego czy pompy ciepła i  montażu nowej instalacji grzewczej.
 

Razem zadbajmy o lepszą jakość powietrza w Lublinie!