Dlaczego grzejnik zardzewiał?
Pytanie może brzmi banalnie. Niemniej kupując w hipermarkecie ładny, stalowy grzejnik do łazienki być może nie spodziewamy się jak szybko może on zacząć żółknąć i rdzewieć. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zrobić, aby tego uniknąć?
Zastanawiając się nad przyczynami rdzewienia grzejników, powody te możemy podzielić na dwie grupy:
- ze względu na cechy grzejnika
- sposób użytkowania
Zajmijmy się najpierw pierwszą grupą czynników.
Czy to solidny grzejnik?
Co ma zasadniczy wpływ na trwałość grzejnika? Przede wszystkim jakość zastosowanej do jego produkcji stali. Nie będzie żadną nowością, że w zależności od technologii produkcji, czy zastosowanych domieszek, rozróżniamy rozmaite rodzaje stali. Dobrze jest wybierać więc grzejniki spośród producentów, o których wiemy, że ich produkty wolniej korodują. Nie możemy także bagatelizować jakości zastosowanej farby oraz lakieru. Najlepiej gdy dorównują one lub przewyższają normę DIN 55900-2 . Co warto zaznaczyć w kwestii malowania i lakierowania grzejników stalowych. To nie jest tak, że po prostu wystarczy powlec stalowy grzejnik farbą. Proces malowania i lakierowania dobrych jakościowo grzejników można przedstawić na przykładzie procesu produkcyjnego grzejników marki Buderus.
Przygotowanie powłoki grzejników Buderus
- odtłuszczanie alkaiczne
- fosforanowanie (zapewnia dobrą przyczepność farby oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją)
- gruntowanie zanurzeniowe
- dwuwarstwowe pokrycie lakierem proszkowym (lakier daleko przewyższa wymagania normy DIN 55900-1 oraz -2)
- wypalanie lakieru
Nie ma się co dziwić, że grzejniki Buderus charakteryzują się tak dużą wytrzymałością na upływ czasu.
A może to ty niszczysz swój grzejnik?
Okazuje się, że w sposobie użytkowania z grzejników, to my mamy bezpośredni wpływ na to jak długo będzie zdobił ścianę bez pojawiającej się korozji. Otóż bardzo duży wpływ na żywotność powierzchni grzejnika ma wilgotność w pomieszczeniu, w którym się on znajduje. Zapewne najszybciej skoroduje grzejnik zamontowany w łazience bądź niedostatecznie wentylowanej kuchni. Drugim czynnikiem skracającym żywotność grzejników może się okazać zbyt wysoka temperatura medium grzewczego stosowanego w instalacji CO, do której jest podłączony grzejnik. Ma to znaczenie w zastosowaniu kotła na paliwo stałe, gdzie temperatura wody w instalacji, może czasem nawet przekraczać 100 st. C. Najlepiej jest nie dopuszczać do takiej sytuacji. Niestety pod wpływem wysokiej temperatury grzejnik może szybko zżółknąć.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą grzejników Buderus oraz grzejników łazienkowych Heniks dostępną w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym.