Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Ogrzewanie podłogowe to obecnie bardzo modna metoda ogrzewania dobrze docieplonych, nowych domów. Najchętniej decydujemy się na podłogówkę w miejscach, gdzie jest terakota, czyli w łazience, holu czy kuchni, ale także w salonie. Jako firma instalatorska nie spotkaliśmy się jeszcze z sytuacją, by inwestorzy byli niezadowoleni z decyzji o montażu ogrzewania podłogowego. Dlaczego ta metoda ogrzewania jest tak popularna? Czy kryje w sobie jakieś minusy? Jakie są oceny ekspertów i inwestorów?

Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe to komfortowe i estetyczne rozwiązanie. Komfort wynika z faktu, że cała podłoga stanowi powierzchnię grzewczą. Można więc bez większych trudności osiągnąć jednakową temperaturę w całym pomieszczeniu (nawet przy drzwiach balkonowych czy oknach). Poza tym pionowy rozkład temperatur przy instalacji podłogowej jest, jak podają specjaliści, najbardziej korzystny dla układu krążenia człowieka. Chodzi o to, że stopy, które z reguły szybciej marzną, mają zapewnione ciepło bezpośrednio od podłogi, natomiast na wysokości głowy temperatura jest nieco niższa, co sprzyja dobremu samopoczuciu.

Instalacja podłogowa ma również duży wpływ na wizualny efekt wnętrza naszego mieszkania. Po pierwsze pomieszczenia, w których nie ma grzejników wyglądają bardziej elegancjo i stylowo. Po drugie aranżacja mieszkania jest zależna od rodzaju ogrzewania. W przypadku ogrzewania podłogowego mamy ograniczenia, jeśli chodzi o rodzaj posadzki (nie każdy rodzaj posadzki może współistnieć z podłogówką), a także sposób umeblowania – ponieważ cała podłoga jest grzejnikiem trzeba pamiętać o tym, by nie zagospodarować całej jej powierzchni.

Warto również wspomnieć o kosztach, ponieważ często to one decydują o naszych wyborach. Montaż podłogówki jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jeśli chodzi o eksploatację. Ponieważ ogrzewanie podłogowe ma wyższą sprawność, koszty mogą być mniejsze nawet o 30% w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym.

 

Jak wygląda montaż ogrzewanie podłogowego?

Instalację wykonuje się w zdecydowanej większości z rury typu pex z wkładką aluminiową średnicy fi 16mm. Przekrój podłogi po położeniu ogrzewania podłogowego wygląda następująco: na tak zwany “chudy beton” ułożony jest styropian (który zawsze układa się przed wylewkami), następnie ekran odbijający ciepło i rura przymocowana za pomocą specjalnych spinek. Oczywiście rura jest tak zamontowana, aby w całym pomieszczeniu była jednakowa temperatura podłogi. W sklepach można kupić specjalny styropian z wyżłobieniami, w których układa się rurę. Praca instalacyjna jest wówczas dużo prostsza, ale koszty są sporo większe, niż w przypadku zwykłego styropianu. Oczywiście obie metody są trwałe i skuteczne.

Ponieważ temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym nie może być wyższa niż 50º C, do sterowania ogrzewaniem podłogowym montuje się specjalne rozdzielacze z podmieszaniem. Przy małych powierzchniach można zastosować zawory ograniczające temperaturę powrotu. Optymalna temperatura pracy komfortowego ogrzewania podłogowego wynosi 35º- 40º C.

Ogrzewanie podłogowe daje podobną możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, jak w przypadku ogrzewania tradycyjnego ogrzewania. Można zainstalować ograniczniki temperatury lub termostaty pokojowe, które umożliwią nam dostosowanie wysokości temperatury do rodzaju pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że podłogówka wolniej reaguje na zmiany zadanej temperatury.

W przypadku nowych domów instalacja ogrzewania podłogowego w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło. Aby się o tym przekonać można skorzystać z programu do obliczania ogrzewania podłogowego. Według tego programu jedynym miejscem, które warto dogrzać w inny sposób jest łazienka – dlatego najczęściej w tych pomieszczeniach montujemy dodatkowo nieduży grzejnik drabinkowy.